
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | SCI, UART |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 14 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 14 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Packaging | Reel |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 2287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79509
Ext.Price$0.79509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79509 | $0.79509 |
| 10 | $0.57537 | $5.75370 |
| 25 | $0.52150 | $13.03750 |
| 50 | $0.49021 | $24.51050 |
| 100 | $0.46080 | $46.08000 |
| 300 | $0.43757 | $131.27100 |
| 500 | $0.41550 | $207.75000 |
| 1000 | $0.38643 | $386.43000 |
| 3000 | $0.38170 | $1145.10000 |
| 5000 | $0.37703 | $1885.15000 |
| 10000 | $0.36762 | $3676.20000 |
